skip to Main Content

در اینجا به تمام سوالات شما در مورد آموزش پرواز و پروازهای تفریحی پاسخ داده‌ایم

شرایط عمومی

در مرکز آموزش پرسان ثبت‌نام بدون هیچگونه محدودیت جنسی، برای خانم‌ها و آقایان انجام می‌گردد.

شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه (در صورت اینکه فرد اقدام کرده باشد)، مدرک تحصیلی (برای افراد زیر 18 سال کارنامه کفایت میکند)، عکس پرسنلی، کارت پایان خدمت برای آقایان (یا  معافیت خدمت، و برای افرادی که محصل یا دانشجو هستند برگه اشتغال به تحصیلی).

داشتن سطح قابل قبولی از مهارت در زبان انگلیسی کافی بوده و نیازی به اخذ مدرک زبان برای حضور در کلاس‌های آموزشی نیست. با این وجود از آنجا که بسیاری از اصطلاحات کاربردی و همچنین زبان مورد استفاده میان خلبان و برج مراقبت انگلیسی می‌باشد توصیه می‌شود تا متقاضیان عزیزی که مهارت کمتری دارند پس از گذراندن یک دوره مکالمه انگلیسی اقدام به ثبت‌نام نمایند.

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای صدور گواهینامه دیپلم (تمامی رشته‌ها) است.

ثبت‌نام و شرکت در کلاس‌های آموزشی برای افراد از ۱۵ سال به بالا بلامانع است. مطابق دستورالعمل CAD7060 سازمان هواپیمایی کشوری متقاضیانی که کمتر از ۱۸ سال (حداقل ۱۵ سال) دارند با ارائه رضایت‌نامه محضری ولی و یا قیم قانونی می‌توانند در دوره‌های آموزش تئوری و آموزش پرواز عملی دو فرمانه (Dual)  شرکت کنند. جهت دریافت گواهینامه و همچنین اجازه انجام پرواز مستقل دانشجو باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.

شرایط پزشکی

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیماری صرع، دیابت پیشرفته (مصرف انسولین)، و یا افراد با جمع نمره چشم بیش از ۳ اجازه شرکت در دوره‌های اموزشی را نخواهند داشت.

لازم است تا متقاضی جهت کسب تاییدیه پزشکی پیش از ثبت نام آزمایش خون، نوار قلب، نوار مغز، شنوایی سنجی، بینایی‌سنجی را انجام دهد. مواردی مانند داشتن خالکوبی (تتو) یا سلامت دندان مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.

قد متقاضی نباید کمتر از ۱۶۰ سانتی‌متر و وزن وی نباید بیشتر از ۱۰۰ کیلوگرم باشد.

بستگی به نوع معافیت دارد و تصمیم‌گیری درباره آن بر عهده بخش پزشکی هوایی می‌باشد.

بله. افرادی که در برخی موارد تردید دارند می‌توانند پیش از شرکت در دوره‌های آموزشی با کارشناسان مربوطه صحبت کرده و یا از کلینیک‌های مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری، اطلاعات لازم را کسب نمایند.

آزمایش‌های پزشکی در دو کلینیک تابان و کلینیک ماهان واقع در شهر تهران و تحت نظر سازمان هواپیمایی کشوری از متقاضیان گرفته می‌شوند.

دوره های آموزشی

  • برگزاری آزمون POH & Checklist (برای آغاز پروازها) توسط اساتید پرسان
  • برگزاری آزمون‌های کلاسی (در کلاس‌های تئوری)، و آزمون‌های عملی (در کلاس های پروازی) توسط اساتید پرسان
  • برگزاری آزمون تئوری پایانی (در پایان کلاس های تئوری) توسط اساتید پرسان
  • برگزاری آزمون پروازی پایانی (درپایان دوره عملی) توسط دزیگنیتور سازمان هواپیمایی کشوری

گواهینامه‌های صادر شده بین المللی بوده و توسط سازمان هواپیمایی کشوری که زیر نظر ICAO است صادر می‌گردند.

مدت زمان اعتبار گواهینامه‌های صادر شده ۲ سال است.

مدت زمان اعتبار گواهینامه‌های صادر شده ۲ سال بوده و پس از انقضا برای تمدید گذراندن حداقل ۵ ساعت پرواز و آزمون پروازی توسط دزیگنیتور سازمان هواپیمایی کشوری اجباریست.

خیر. دوره‌های آموزشی که در مرکز پرسان برگزار می‌شوند محدود به آموزش خلبانی هواپیماهای فوق سبک (زیر ۶۵۰ کیلوگرم) است.

در مجموعه پرسان کلاس‌های تئوری به دو صورت حضوری وآنلاین برگزار می‌شوند. متقاضیانی که محل سکونت آن‌ها خارج از شهر تهران است و هچنین افرادی که از ترافیک‌های شهری پرهیز می‌کنند می‌توانند با انتخاب آموزش آنلاین دوره آموزش تئوری خود را به پایان برسانند. کلاس‌های آنلاین از طریق سیستم اسکای روم و کلاس‌های حضوری در دفتر مرکزی پرسان واقع در خیابان میرداماد برگزار می شوند.

از آنجایی که برگزاری کلاس‌های تئوری به صورت نیمه خصوصی (حداکثر ۶ نفر) انجام می‌گیرند استاد امکان رسیدگی و توجه کامل به  همه دانشجویان را دارد. پس از تدریس هر مبحث، جلسه پرسش و پاسخ و رفع اشکال وجود دارد. کلاس‌های آنلاین از طریق سیستم اسکای روم برگزاری می‌شوند. در این پلتفرم دانشجویان می‌توانند به صورت تصویری با استاد تعامل داشته و فایل‌های آموزشی خود را دریافت کنند.

پرواز تفریحی

برای پروازهای تفریحی سن فرد باید بیش از ۱۲ سال باشد. قد متقاضی نباید کمتر از ۱۵۰ سانتی‌متر و وزن وی نباید بیشتر از ۱۰۰ کیلوگرم باشد. همینطور شخص می‌بایست در شرایط سالم جسمانی قرار داشته‌باشد. افرادی که تپش قلب دارند یا به بیماری های صرع و یا ناراحتی های قلبی دچارند، از لیست متقاضیان پروازهای تفریحی حذف خواهند شد.

خیر، پروازهای شرکت هوانوردی پرسان صرفا در روز  و به صورت VFR یا چشمی می‌باشند. انجام پروازهای شب که به صورت  IFR انجام می‌گیرند محدود به پروازهای مسافربری و کارگو است.

Back To Top