امنیت پرواز در هواپیما

توجه به امنیت پرواز یک مسئله بسیار جدی برای هر مسافری است. زمانی که شما تصمیم می‌گیرید برای جا به جایی از وسیله‌ای به نام هواپیما استفاده کنید قبل از هر چیزی مهم‌ترین نکته در این اقدام توجه به امنیت پرواز است. اینکه پرواز شما تا چه حد امن است یک مسئله جدی است. شاید شما تا کنون به آن توجه نکرده باشید در نتیجه به شما پیشنهاد میکنیم که با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید. در این نوشته سعی میکنیم تا به شما عواملی که باعث می‌شود پرواز را با مختل مواجه سازد را ارائه نماییم.

اختلال در امنیت پرواز به چه معناست؟

به‌ تمامی مواردی که باعث می‌شود تا شما یک پرواز امن و بدون خطر را تجربه نکنید عوامل اختلال در امنیت پرواز گفته می‌شود. اگر این‌گونه اختلالات به‌خوبی بر طرف نشود پرواز به مشکل می‌خورد. حتی امکان سقوط و خطرات جانی را به همراه خواهد آورد. این‌گونه عوامل ممکن است انسانی، ماشینی یا محیطی باشند. از جمله مواردی که می‌توان به‌عنوان اختلال در امنیت پرواز نسبت داد شامل استفاده از علائم تقلبی هواپیمایی، ایجاد مانع برای هواپیما چه قبل و چه بعد از پرواز، تخریب و تهدید هواپیما با هر عنوانی، خرابکاری در تأسیسات فرودگاه و هواپیماها و موارد دیگری از این قبیل تحت عنوان اختلال امنیت پرواز قرار می‌گیرد.

برای اطلاع از چگونگی برگذاری دوره های آموزش خلبانی کلیک کنید.

 

عوامل مختلف برای بر هم زدن امنیت پرواز

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم بر اساس قواعد بین‌المللی در ایجاد امنیت اختلال سه عامل اصلی انسانی، ماشینی و محیطی تأثیرگذار است. که به‌صورت جزئی‌تر در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

عوامل انسانی

پرسنل پرواز یکی از مهمترین افرادی هستند که در ایجاد امنیت پرواز نقش اساسی را ایفا می‌کنند. این افراد کارشناس با استفاده از اطلاعات و تجربیاتی که دارند درصد خطا و اختلال در امنیت پرواز را به حداقل ممکن می‌رسانند. این مسئله به‌ قدری حائز اهمیت است که پرسنل هوایی همچون خلبانان و پلیس‌های امنیت پرواز باید 110 نوع تست روانشناسی و جسمانی را با موفقیت پشت سر بگذارند تا بتوانند استخدام شوند.

عوامل ماشینی

عامل ماشینی به نوع هواپیما و استاندارهای پرواز اشاره دارد. استانداردهای پرواز بر مسئله ساخت و نوع طراحی هواپیما اشاره دارد. زمان پرواز بر اساس صدور گواهینامه پرواز از سمت سازمان هواپیمایی کشور هر هواپیمایی تجاری اجازه پرواز می‌گیرد. در این بررسی‌ها برای اینکه هواپیما شرایط پرواز را دارد توسط فنن هایی  پرواز مورد بررسی قرار می‌گیرد. هنگام پرواز علاوه بر تکنسین‌های پرواز خود خلبان هم در یک دور نهایی پرواز را چک می‌کند تا برای طول پرواز مشکلی پیش نیاید.

برای تجربه یک پرواز تفریحی هیجان انگیز کلیک کنید.

عوامل محیطی

عوامل محیطی بر خلاف عوامل انسانی و ماشینی نقش انسان را به صفر می‌رساند. در عامل ماشینی بازهم نقش انسان تأثیرگذار است. چرا با چک کردن استاندارد هواپیما عوامل ماشینی در امنیت پرواز را می‌تواند به صفر برساند. در عامل طبیعی طبیعت نقش دارد. از جمله عوامل طبیعی می‌توان به شرایط جوی، ترافیک‌های هوایی، اختلال در ارتباطات و مشکلات فرود از طرف فرودگاه مقصد را اشاره کرد. باوجوداینکه انسان در به وجود آمدن عوامل محیطی  تأثیرگذار نیست. اما با این وجود میتواند از تأثیر این عوامل بر امنیت پرواز با پیش‌بینی آن به حداقل برساند.

تأثیر مسافران در امنیت پرواز

مسافرین با اقداماتی که انجام می‌دهند می‌توانند امنیت پرواز را مختل نمایند. یکی از مواردی که میتواند در این زمینه به آن پرداخت مسئله بار مسافر است. همان‌طور که می‌دانید قبل از انجام پرواز تمامی بار مسافر توسط تکنسین فرودگاه بررسی می‌شود. درصورتی‌که در این بار وسایلی همچون سلاح‌های سرد و چاقو، قطعات یدکی، چتر، اشیایی که لبه تیز دارند وجود داشته باشد از بردن آن‌ها به داخل پرواز جلوگیری می‌شود. اگر می‌خواهید از بار مجاز ورود به پرواز اطلاعات داشته باشید قبل اینکه با مراجعه به ترمینال فرودگاه به مشکلی بربخورید حتماً قوانین مربوط به بار مجاز را مطالعه کنید.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شرکت هوانوردی پرسان همراه باشید.