یکی از آرزوهای دیرین بشریت پرواز است. که با اختراع هواپیما تا حد زیادی به وقوع پیوسته است. ولی تمام تجربه بشر از پرواز به عنوان مسافر و با خرید بلیط هواپیما صورت گرفته است. برای آنکه لذت پرواز را حس کنید بهتر است خودتان در کابین هواپیما شخصی نشسته و این لذت را تجربه کنید.

از سازندگان هواپیماهای شخصی در جهان که لوکس ترین محصولات خود را ارائه می کنند و از نظر تکنولوژی و عملکرد در سطح بالایی قرار دارند عبارت است از: گلف استریم (Gulfstream)، بمباردیر (Bombardier) و امبرائر (Embraer). برخی از افراد که شزایط مالی مناسبی داشته باشند تصمیم به خرید هواپیما اختصاصی میگیرند. برخی دیگر از مشتریان هم قصد دارند از هواپیماهای تجاری نظیر ایرباس و بوئینگ به عنوان جت خصوصی خود استفاده کنند. با ما در این نوشته همراه شوید تا ضمن اشاره به لوکس ترین هواپیماهای شخصی، شرایط نگهداری و مزیت استفاده از آن را بریا شما بازگو نماییم.

برای تجربه یک پرواز تفریحی هیجان انگیز کلیک کنید.

چگونگی خریداری هواپیمای شخصی

بر اساس یکسری قانون و قواعدی که در قانون اساسی ایران وجود دارد  خرید جت خصوصی توسط افراد حقیقی در ایران ممنوع است و قانون سال ۷۹ نیز به صراحت ای نوع ممنوعیت را مطرح کرده است..براساس این قانون فقط هواپیماهای سبک و فوق سبک اجازه ورود به خطوط هواپیمایی را دارا می باشند.  اجرای قانون نیز به صورتی است که حتی هواپیماهای سبک هم به صورت خیلی محدود  وارد می گردد و صرفا هواپیماهای فوق سبک را میتوان جهت نگهداری و پرواز خریداری کرد. با این وجود محدودیت ها نتوانسته از رونق داشتن هواپیمای خصوصی و پروازهای خصوصی در کشور را کاهش دهد و اکنون علاوه بر وجود برندهای معتبر هواپیماهای سبک در کشور، فرودگاه ها نیز به این هواپیماها خدمات داده و علاقه مندان نیز حتی به صورت ساعتی از ان بهره ببرند.

قیمت هواپیمای شخصی لوکس در ایران 

در زمینه فروش هواپیما شرکت های رسمی و غیر رسمی وجود دارد که اقدام به فروش میکنند. برخی از شرکت های خصوصی خلاف قیمت مصوب شده هواپیما ها را به فروش میرسانند. برای خرید هواپیما های شخصی باید به شرکت و موسسه ای اعتماد کنید که توسط دولت به ثبت رسیده و معتبر میباشند. قیمت هواپیما به عوامل مختلفی بستگی دارد که بر اساس آپشن هایی مشتری درخواست میکند، به فروش میرسد. 

بررسی قوانین خرید هواپیمای شخصی

  • یکی از این قوانین و محدودیت ها این است که شخص مورد نظر در مناطق ممنوعه و در اسمان شهرهای بزرگ اجازه ندارد پرواز کند.
  • همچنین شخص نمیتواند هر هواپیمایی را که اختیار کند را خریداری کند. هواپیما هایی به فروش میرسد که سبک و فوق سبک میباشند.
  • ناگفته نماند که خرید جت شخصی نیز ممنوع میباشد.
  • این موضوع هم وجود دارد که فرد از هر فرودگاهی در شهر خود امکان پرواز برایش مقدر میباشد.

لوکس ترین هواپیما های شخصی در جهان

گلف استریم G500

امبرائر لینژ E1000

ایرباس ACJ319NEO

بوئینگ  787-8 BBJ

بوئینگ 8-747 بین المللی BBJ

گلف استریم G650ER

بمباردیر گلوبال 7000

شرایط نگهداری هواپیما شخصی

قبل از سال ۱۳۷۹ امکان خرید و نگهداری هواپیماهای شخصی در کشور ایران وجود نداشت. اما با توجه به تصویب شورای عالی هواپیمایی کشوری و شورای عالی امنیت ملی، خرید و مالکیت هواپیماهای شخصی از نظر قانونی در ایران امکان پذیر شد. پس از آن در سال ۱۳۸۲ نیز وزارت راه و ترابری قانونی تصویب و بیان کرد: هر فردی با توجه به شرایط خود و پرداخت قیمت می تواند یک هواپیما برای خود داشته باشد و از آن استفاده کند.

باید این نکته مورد توجه قرار بگیرد که پرواز با هواپیماهای شخصی فقط در مسیرهای مشخص شده باید صورت بگیرد. برای مثال اجازه پرواز بر فراز شهرهای بزرگ و مناطق پرواز ممنوع، را نداریم. همچنین می توانید در تمام فرودگاه ها به جز فرودگاه‌های مهرآباد، امام خمینی، مشهد و اصفهان از هواپیمای شخصی استفاده کنید. البته لازم به ذکر است مجوز پرواز با هواپیما شخصی تنها برای هواپیماهای سبک و فوق سبک که اکثرا ملخی هستند، صادر می شود. خرید جت شخصی در ایران برای افراد ممنوع است.

برای اطلاع از چگونگی برگذاری دوره های آموزش خلبانی کلیک کنید.

مزیت استفاده از هواپیمای شخصی

صرفه جویی در زمان (زودتر رسیدن به مقصد)

سفر به نقاط دور افتاده که دیگران نمی توانند بروند.

سفر با هواپیما شخصی انعطاف پذیرتر از سایر گزینه ها است.

با توجه به مباحثی که در این نوشته برای شما ارائه شد سعی کردیم تا یکسری اطلاعات زمینه ای در مورد خرید هواپیما شخصی را ارائه نماییم.  با این وجود شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه  یا مشاوره در زمینه خرید هواپیما شخصی با مشاورین با تجربه ما در شرکت هوانوردی پرسان مرتبط شوید. شرکت پرسان از جمله شرکت های خصوصی هوانوردی عمومی کشور محسوب می شود که از هفده سال پیش فعالیت خود را در زمینه آموزش خلبانی فوق سبک و انجام پروازهای تفریحی آغاز کرده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خرید هواپیما شخصی با شرکت هوانوردی پرسان همراه باشید.